Pentagon dostarczy Ukrainie bomby, których nie ma nawet armia USA
Choć władze amerykańskie wciąż nie uzgodniły nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, to rok temu zdecydowano o dostarczeniu Kijowowi eksperymentalnych pocisków. Realizacją tego projektu zajmuje się bezpośrednio producent – amerykański Boeing, który opracował tę amunicję wspólnie z szwedzkim Saabem.
Według źródeł, na które powołuje się Politico, 31 stycznia Ukraińcy mają oficjalnie otrzymać pierwszą partię pocisków GLSDB. Zdaniem strony amerykańskiej broń ta "znacząco zwiększy potencjał Ukrainy" i zapewni jej możliwość atakowania odległych celów.
Waszyngton ogłosił pakiet pomocowy dla Ukrainy zawierający GLSDB w lutym 2023 r. Pociski te nie są jeszcze na wyposażeniu armii USA i Pentagon musiał zatwierdzić ich użycie przed dostawą. Jak podają źródła Politico, testy tej broni przeprowadzone w zeszłym roku zakończyły się sukcesem.
GLSDB dla Ukrainy. Jak działa nowa broń Pentagonu?
GLSDB to pocisk precyzyjny o napędzie rakietowym wystrzeliwany z ziemi, powstały z połączenia napędu standardowych pocisków kalibru 227 mm używanych przez systemy takie jak M142 HIMARS/M270 MLRS z bombą precyzyjną GBU-39. Pocisk po wystrzeleniu i zużyciu się silnika rakietowego, szybuje i pokonuje dalszy dystans, co wydłuża jego zasięg rażenia do 150 km.
W przeciwieństwie do konwencjonalnych rakiet, które są wykorzystywane w systemach wielokrotnego startu (MLRS) i lecą po trajektorii balistycznej, GLSDB może szybować z wysokości w dowolnym kierunku, w tym w kierunku przeciwnym do kierunku wystrzału.
Rzecznik Pentagonu Pat Ryder odmówił dziennikarzom Politico komentarza na temat terminu dostawy tych pocisków dla armii ukraińskiej ze względów bezpieczeństwa.
Ukraina będzie pierwszym krajem, który użyje GLSDB na polu bitwy.
Ile Kijów wytrzyma bez pomocy USA? "Rosja może wygrać w ciągu kilku tygodni"
Według amerykańskich mediów Rosja może wygrać wojnę "w ciągu kilku tygodni", jeśli USA nie zapewnią Ukrainie większej pomocy. Taką informację podała 20 stycznia stacja NBC News, powołując się na źródła w Waszyngtonie.
Urzędnicy pragnący zachować anonimowość przekazali dziennikarzom, że zwycięstwo Rosji "odbije się echem na całym świecie", a to z kolei skłoni inne kraje do ponownego przemyślenia swoich stosunków z Ameryką.
John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, poinformował wcześniej, że Ukraina przestała otrzymywać pomoc wojskową od Stanów Zjednoczonych. Ostatni, dwunasty pakiet pomocowy o wartości 250 mln dolarów, Pentagon przekazał Kijowowi pod koniec grudnia.